Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı İle Akhisar Kaymakamlığı Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
14.12.2023

   Cumhuriyet Başsavcılıkları ya da Mahkemeler tarafından verilen birçok ceza ve tedbir denetimli serbestlik kapsamında toplum içinde yerine getirilmekte olup, son dönemde hükümlüler Ceza İnfaz Kurumundan salıverilmeden Denetimli Serbestlik kapsamına alınmakta, elektronik kelepçede dahil toplum içerisinde denetim ve takipleri yapılmakta, iyileştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra koşullu salıverilmektedir.

 

  Hükümlülerin toplum içerisinde takipleri yapılmakta iken; ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarda, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma yükümlülükleri uygulanmaktadır.

 

   Kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma; hükümlünün kurallara uyma becerisi ve çalışma disiplini kazanmasını, başkalarının haklarına saygı göstermesini, zaman planlamasını, bir meslek edinerek kendi işini kurmasını veya bir iş edinmesini amaçlayan, iyileştirme ve topluma kazandırmayı esas alan bir yükümlülüktür. Bu yükümlülük ayrıca hükümlünün topluma verdiği zararı kamu hizmetinde ücretsiz çalışarak bu şekilde kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir seçenek yaptırımdır.

 

    Bu kapsamda; haklarında Cumhuriyet Başsavcılıkları ya da Mahkemeler tarafından kamuya yararlı bir işte çalıştırılması kararı verilen hükümlülerin çalışma sürelerinin yerine getirilmesini sağlamayı ve yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini teşvik etmeyi, toplumu suça karşı korumayı, üretken, verimli, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla Akhisar Kaymakamlığı ile Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı arasında işbirliği protokolü imza töreni düzenlendi.

 

   Törene Akhisar Kaymakamımız Sayın Murat KÜTÜK, Akhisar Cumhuriyet Başsavcımız Sebahattin ERKAYA, Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet AKSU ve Akhisar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Tülay KARAGÜR katıldı. Törende genel çalışmalar ve işbirliği hususları değerlendirilerek protokolün imzalanması ile tören son buldu.

 

Adres

İnönü Mahallesi 144 Sokak No:128 45200 Akhisar/MANİSA

Telefon

0 236 414 20 04 (6 hat)

0 236 413 94 82 (İnfaz Bürosu) Faks

E-Posta

akhisarcbsisaretadalet.gov.tr (Medya İletişim Bürosu)